Intel Core i5-8400 - dane techniczne. Czy warto?
W przypadku układów Coffee Lake mamy mieć do czynienia z ulepszoną litografią 14 nm, która zagwarantuje nie tylko wzrost wydajności, ale również odpowiednia stabilność działania nowych procesorów.
Polecane procesory Intel
Jednocześnie należy podkreślić, że Intel Core i5-8400 ma stanowić bezpośrednią konkurencję dla modeli AMD Ryzen 5. Intel postanowił wykorzystać potencjał drzemiący w aż sześciu fizycznych rdzeniach, które są w stanie obsłużyć do 6 wątków jednocześnie (Ryzen 5 1500X jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy, natomiast Ryzen 5 1600 sześciordzeniowy i dwunastowątkowy). Nie mamy tu więc do czynienia z obsługą Hyper Threadingu, jednak nowy układ ma być kierowany przede wszystkim do użytkowników domowych, którzy rzadko korzystają ze zwiększone liczby wątków.
Intel Core i5-8400 zagwarantuje więc stabilną pracę w podstawowych programach, a także bardzo stabilną obsługę wielu nowych gier PC, także tych z absolutnego topu. Pozwolić ma na to między innymi częstotliwość taktowania, która w trybie bazowym wynosi 2800 MHz, natomiast w trybie turbo rośnie do maksymalnego poziomu 4000 MHz. W porównaniu z procesorem i5-7400, mamy więc do czynienia z niewielkim spadkiem taktowania bazowego (o 200 MHz) i wzrostem wartości turbo (o 500 MHz).
Znacznie lepiej prezentuje się jednak pamięć podręczna, która na trzecim poziomie ma wynieść 9 MB (w i5-7400 było to 6 MB). Dodatkowe rdzenie fizyczne nie spowodowały wzrostu ilości pobieranej energii. Podobnie jak w przypadku poprzedniej generacji, także tym razem współczynnik TDP wynosi 65 W.
Procesor Intel Core i5-8400 został wyposażony w zintegrowaną jednostkę graficzną Intel HD Graphics 630, wyróżniającą się całkiem przyzwoitymi parametrami. Jej taktowanie wynosi 350 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 1050 MHz w trybie turbo. Jej osiągi pozwolą na obsługę programów graficznych i niektórych gier.
Testy wydajności
Analiza parametrów technicznych nie wystarczy, by stwierdzić, z jakim podzespołem mamy do czynienia. Pozwolą nam na to dopiero wyniki uzyskiwane w testach wydajności – na początek warto sprawdzić, jak wyglądają one w programie Cinebench R15.
- Cinebench R15 – tryb jednowątkowy: 175 punktów,
- Cinebench R15 – tryb wielowątkowy: 959 punktów.
Przedstawione wyżej rezultaty udowadniają, jak wielką różnicę gwarantują dwa dodatkowe rdzenie. Pozwalają one uzyskać wyższą wydajność niż w przypadku układów Skylake i Kaby Lake, co potwierdza także test CPU-Z.
Do grania
Wszyscy zainteresowani zakupem układu Intel Core i5-8400 powinni rzucić okiem także na testy wydajności w najnowszych grach. Łącząc procesor w kartami graficznymi z serii Nvidia GeForce GTX 10 lub jednostkami pokroju AMD Radeon RX 570, możemy liczyć na stabilną obsługę wszystkich nowych produkcji.
Procesor bez większych problemów radzi sobie z takimi produkcjami jak Wiedźmin 3, Mass Effect: Andromeda czy chociażby Battlefield 1. Należy jednocześnie podkreślić, że nowy układ bardzo dobrze radzi sobie z długotrwałym obciążaniem, nie nagrzewając się ponad miarę i zapewniając stabilne działanie, bez większych spadków wydajności.
Porównanie z innymi modelami
Skoro więc Intel Core i5-8400 ma rywalizować z najlepszymi modelami z serii AMD Ryzen 5, warto sprawdzić, jak wygląda ich porównanie pod względem parametrów technicznych i testów wydajności.
AMD Ryzen 5 1600 oferuje znacznie wyższą wydajność w trybie wielowątkowy – jak jednak nietrudno się domyślić, jest to spowodowane obsługą aż 12 wątków.
Należy podkreślić, że procesor Intel Core i5-8400 jest najlepszym dowodem na to, że ewolucja sprzętowa, zapoczątkowana jeszcze przez układy Kaby Lake, idzie w dobrym kierunku. Intel, zmotywowany poczynaniami AMD, oferuje nowe procesory, które rzeczywiście oferują wzrost wydajność, który będzie zauważalny zarówno podczas pracy w programach specjalistycznych, jak i przy obsłudze najnowszych gier. A wszystko to bez znaczącego wzrostu cen.
Znajdziesz w Morele
Obudowy - Pamięci RAM - Płyty główne - Procesory AMD - Procesory Intel
Komentarze (0)